English Site   | 
اخبار > گزارش بیست و ششمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش بیست و ششمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان

گزارش بیست و ششمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان

 به گزارش روابط عمومی  اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی  سمنان ،  بیست و ششمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در محل اتاق سمنان  برگزار گردید .
 علی اصغر جمعه ای رئیس اتاق بازرگانی سمنان  آغاز به کار  دولت  دوازدهم را  در عرصه اقتصاد  مهم خواند و گفت : همدلی و انسجام  باید آغاز گر فصلی نو باشد .
وی ارتباط متناسب در حوزه اقتصاد بین المللی را مهم دانست و ادامه داد :   بازار  بین الملل شرایط مساوی  دارد ، رقبا تمام سعی خود را می نمایند  تا در عرصه بین المللی حضور داشته باشند .
رئیس اتاق سمنان مراودات اقتصادی بین المللی کشور را نسبت به پتانسیل ها کمرنگ ارزیابی و اظهار داشت :  مواردی همانند قراردادهای بین المللی ، تعرفه های ترجیحی و عدم حضور  ایران در سازمان تجارت جهانی  باعث شده که فضای تجاری بین المللی برای فعالین این عرصه دشوار باشد  . 
  جمعه ای تولید کالاهای ایرانی را مطلوب ارزیابی و خاطر نشان کرد :  صاحبان صنایع  ثابت کرده اند که بسیاری از کالاهای ایرانی توان صادرات داشته و در بازارهای جهانی  قابل رقابت هستند  .
رئیس اتاق سمنان معتقد است که اقتصادیون ایران باید از امتیازات بین المللی همانند دگر کشورها استفاده نمایند  تا بتوانند حضور پررنگتری در بازارهای هدف  داشته باشند  .
جمعه ای تفکیک  وزارتخانه ها  را یک دغدغه خواند و  گفت :  ادغام این وزارتخانه ها شتاب زده و بدون کارشناسی بود ، حال اینکه  تفکیک  آن هم بسیار عجولانه است  .
رئیس اتاق سمنان تصریح کرد :  فرآیند تغییر و تفکیک این  این وزارتخانه زمان بر بوده و باید ترتیبی اتخاذ گردد   که مدیریت اجرایی دولت بتواند  برون سپاری ها را  بدرستی انجام بدهد   .
استاندار سمنان در این نشست با اشاره به ابلاغ دستورالعمل جدید بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات رونق تولید و اشتغال به واحد های تولیدی، گفت: سهمیه سال 96 استان از این تسهیلات با افزایش 2 برابری به 9 هزار میلیارد ریال رسید.
محمد رضا خباز در بیست و ششمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان: سهمیه استان از تسهیلات رونق تولید در سال 95، چهار هزار و 600 میلیارد ریال بود که این رقم با دستورالعمل جدید بانک مرکزی برای سال 96، رشد 2 برابری دارد.
وی بیان کرد: با ابلاغ دستورالعمل جدید بانک مرکزی، تسهیلات رونق تولید در سال 96، علاوه بر بخش صنعت، معدن و کشاورزی، به سایر بخش ها از جمله گردشگری و خدمات نیز پرداخت می شود.
استاندار سمنان، شمار بانک های عامل برای پرداخت این تسهیلات را 24 بانک و موسسه اعلام کرد و گفت: این در حالی است که تسهیلات رونق تولید در سال 95 ، توسط 14 بانک و موسسه استان سمنان به بخش خصوصی پرداخت شد.
استاندار سمنان، از امکان تقسیط مجدد بدهی های مالیاتی واحدهای تولیدی استان در طرح رونق تولید خبر داد و گفت: دراین طرح بدهی مالیات قطعی شده واحدهای کوچک و متوسط به صورت پلکانی و طبق برنامه مشخص تقسیط خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان هم در این نشست گفت: حدود 6 هزار میلیارد ریال از سهمیه امسال استان از تسهیلات رونق تولید به تامین منابع مالی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی کوچک ومتوسط و طرح های نیمه تمام اختصاص دارد و سه هزار میلیارد ریال هم ویژه بازسازی و نوسازی صنایع ومعادن و صنوف است .
بهروز اسودی با بیان اینکه این تسهیلات به زودی به استان سمنان ابلاغ می شود، افزود: ثبت نام متقاضیان دریافت تسهیلات در ساامانه بهین یاب از هفته پیش آغاز شده و پرونده واحدهایی که در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده اند در مرحله بررسی دبیرخانه کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان افزود: عملکرد استان سمنان در پرداخت تسهیلات رونق تولید با شاخص های مدت زمان تکمیل ثبت نام ، نسبت تعداد واحدهای معرفی شده و تسهیلات دریافتی و تعداد واحدهای معرفی شده به بانکها و مبلغ دریافتی ارزیابی می شود .
  در ادامه همتی نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدیشهر در بیست و.ششمین نشست شورای گفتگو گفت : مشکل بزرگ اقتصاد ما امروز این است که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها صحیح اجرا نشد و مجریان امروز باید درباره آن جوابگو باشند.
احمد همتی ضمن بیان اینکه قانون هدفمند کردن یارانه‌ها متأسفانه بد اجرا شد، تأکید داشت: بخش عمده این قانون به مقوله انرژی و آب بازمی‌گردد که می‌بایست هدفمند شده و به قیمت واقعی بازگردانده شود اما این امر محقق نشد و البته مجریان باید درباره چرایی آن پاسخگو باشند.
وی افزود: امروز باید کفِ قیمت تعیین‌شده برای حامل‌های انرژی و همچنین آب، قیمت تمام‌شده برای دولت باشد اما امروز همچنان به مصرف‌کننده آب و انرژی یارانه می‌دهیم که این فاجعه اقتصادی است برای مثال امروز میوه‌ای مانند هندوانه که از تولیدکننده ۲۰۰تومان خریداری می‌شود، بین ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان آب مصرف می‌کند که این در زمره معضلات جدی در کشور است که ما را بر آن داشته تا بعد از ۳۸ سال تازه به فکر آمایش سرزمینی باشیم.
عضو خانه ملت همچنین با بیان اینکه امروز اگر می‌خواهیم موفق عمل کنیم باید این بخش از هدفمندی یارانه‌ها را تصحیح کنیم، گفت: امروز در مقوله آب و انرژی باید هدف‌گذاری صحیحی را جایگزین کنیم تا در اصلاح قوانین یارانه‌ها به مشکلاتی برنخوریم.
نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدی‌شهر در مجلس درباره مشکلات تولید در کشور، گفت: امروز دستگاه‌های مالیاتی نیز یکی دیگر از موانع تولید در کنار تسهیلات بانکی و ... است که هنوز با مناقشاتی روبرو است و وقتی با وزیر مربوطه این موضوع را در میان می‌گذاریم وی نیز اذعان دارد که این شرایط را نمی‌پذیرد اما درنهایت چه زمان باید این مقوله اصلاح شود همچنان مشخص نیست.
نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدی‌شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه، سالانه ۶۵ میلیارد دلار باید جذب سرمایه‌گذار خارجی داشته باشیم، تصریح کرد: برای اینکه اشتغال ۹۰۰هزار تا یک‌میلیون‌نفری داشته باشیم که ۳۰ میلیارد دلار آن به‌صورت فاینانس، ۲۰ میلیارد دلار به‌صورت مشارکت و ۱۵میلیارد دلار سرمایه‌گذار مستقیم است که سالانه چهارتا پنج میلیارد دلار آن تحقق‌یافته، لذا ما چگونه می‌توانیم با این شرایط به این عددها برسیم؟ آیا می‌توانیم حتی سرمایه‌گذار داخلی را راضی به ریسک سرمایه‌گذاری در کشور با این شرایط، کنیم؟ لذا امروز کشور ما نیازمند آرامش است و این را متاسفانه عده‌ای نمی‌فهمند.
همتی ادامه داد : در برنامه ششم و بخشی از سیاست‌های کلی نظام عضویت در «دبلیو تی او» در زمره سیاست‌های نظام و برنامه‌های ششم محسوب می‌شود اما با این شرایط می‌توانیم به «دبلیو تی او» برسیم؟ درزمانی که پیمان‌هایی مانند شانگهای که دوستان ما نیز هستند، منعقد می‌شد، پاکستان و هند را عضو می‌کنند اما ایران را خیر، همه این موضوعات به سیاست ربط ندارد بخشی از آن به مدیریت ما برمی‌گردد و ما باید آن را بپذیریم که آن‌ها ضعف‌های ما را احصاء می‌کنند لذا باید در وهله اول باید هم‌پیمانانمان، ما را بپذیرند.
وی افزود: آمریکا دشمن اصلی ما است اما درباره کشورهای دوست چه باید گفت؟ بسیاری کشورهای دنیا امروز اگر زمینه‌ای مساعد ببینند می‌توانند با ما همکاری کنند.
گزارش مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره طرح کارورزی و چگونگی اقدامات بند الف تبصره 14 قانون بودجه سال 96 و اقدامات شرکت توزیع برق استان درباره طرح تغییر زمان اوج مصرف برق در بیست و ششمین نشست شورای گفتگو ارایه شد.

 

 

  دریافت صورتجلسه  طی فایل ذیل دانلود فايل : 154.pdf ( 203KB )


١٤:١١ - شنبه ١٠ تير ١٣٩٦    /    شماره : ١٢٦٥    /    تعداد نمایش : ٤٣٧نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

فنر لول ایران  شرکت مجتمع فولاد بارز

* شرکت فروسیلیس ایران  * کربنات سدیم سمنان

* ایران دوش  * کاشی سمنان  عقاب افشان

* پارس اشن  * صنایع الکترونیک سازان  پرچ ساز

* آجر دامغان  * هنر چوب ارژن  * الماس فنر خاور

* صنایع سلولزی به گل  آلومینیوم دامغان دکل

بهران مبدل  صنایع لاستیکی پارمیدا

شرکت شیمی پوشش کالا "چکاد" اتاق ایران 

شیرین نوین  گروه کارخانجات نورد لوله سمنان

کاشی سمند  کربنات سدیم سمنان

نورد گرم سمنان  * صالح گچ  کومش فرم صنعت

شرکت نوبر سبز  * نساجی کویر سمنان

* سیم و کابل مغان  * سنگر کار  فراز جام

سنان شیمی  * توربوژنراتور شاهرود

پاریزان صنعت سمنان  طب پلاستیک

پلی اتیلن سمنان  شرکت راد شیمی تهران

شرکت منتخب پویندگان ره  پارس پلیمر خاوران

* مهرگان سنگسر ( لوله و اتصالات )

 
كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معـادن و کشاورزی استان سمنان می باشد.
Copyright © 2012 www.seccima.ir. All Rights Reserved
اجرا شده توسط پورتال سازمانی آریانیک