English Site   | 
اخبار > ششمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان


  چاپ        ارسال به دوست

ششمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان

ششمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان

 

سهم آب بخش صنعت در استان سمنان  به میزان واقعی نیست.

ششمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوص با حضور استاندار سمنان  و دیگر اعضای شورا در محل اتاق بازرگانی ،صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان  برگزار گردید  .

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان در این نشست گفت: سهم آب بخش صنعت در این استان به میزان واقعی نیست.

علی اصغر جمعه ای خاطرنشان کرد: بر اساس قوانین و نظر شورای عالی آب، اگر سه درصد از آب مصرفی بخشهای دیگر به بخش صنعت اختصاص یابد مشکل آب این بخش برطرف می شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان بیان  کرد: برخی از چاه های آب که به نام بخش صنعت واگذار شده اکنون مورد بهره برداری قرار نمی گیرد و باید برای آنها تعیین تکلیف شود.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان سمنان نیز گفت: برای 17 شهرک صنعتی این استان در حال حاضر 346 لیرت بر ثانیه در سال آب تامین می شود.

محمدرضا صادقی افزود: این مقدار آب از 18 حلقه چاه تامین می شود.

وی تصریح کرد: واحدهای بزرگ صنعتی واقع در شهرکهای صنعتی استان سمنان سالانه 70 لیتر بر ثانیه کمبود آب دارند به عنوان نمونه برای 100 هکتار منطقه ویژه اقتصادی در دامغان نیم لیتر بر ثانیه آب تامین می شود.

وی با اشاره به مشکلات تامین آب برخی واحدهای صنعتی و تولیدی، گفت: در شهرک صنعتی گرمسار برای بیش از 200 واحد صنعتی 15 لیتر بر ثانیه آب تامین می شود.

صادقی به ایجاد پنج تصفیه خانه در شهرکهای صنعتی به منظور بهره گیری از آب در چرخه مجدد اشاره و خاطرنشان کرد: این تصفیه خانه ها چهار هزار مترمکعب در شبانه روز ظرفیت دارند که اکنون از یک هزار و 500 مترمکعب آن برای فضای سبز استفاده می شود.

وی اضافه کرد: 520 هکتار فضای سبز در شهرکهای صنعتی استان سمنان ایجاد شده که نیاز آبی آن نیز باید در نظر گرفته شود.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان سمنان گفت: واحدهای صنعتی و تولیدی داخل و خارج از شهرکهای صنعتی در استان سمنان امسال 120 لیتر بر ثانیه کمبود آب دارند.
فرامرز محبوبی معاون امور صنایع سازمان صنعت ، معدن و تجارت ،  در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان نیاز به آب صنایع قابل بهره برداری در سالجاری را 60 لیتر بر ثانیه در سال عنوان کرد و گفت: نیاز دو سال آینده واحدهای جدید بخش صنعت استان سمنان به آب 350 لیتر بر ثانیه در سال است.

وی با اشاره به وجود هشت طرح صنعتی بزرگ آب برَ در استان سمنان و طرح توسعه برخی از آنها، افزود: این واحدهای صنعتی و تولیدی نیز در آینده نزدیک به یک هزار و 492 لیتر بر ثانیه در سال آب نیاز دارند.

وی تعداد جوازهای تاسیس واحدهای صنعتی، تولیدی و معدنی در استان سمنان را در حال حاضر یک هزار و 689 فقره عنوان و خاطرنشان کرد: آب مورد نیاز این تعداد واحد 13 هزار و 400 میلیون مترمکعب برابر با 789 لیتر بر ثانیه در سال است.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان خاطرنشان کرد: مجوز صادر شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان یک هزار و 169 لیتر بر ثانیه در سال است و میزان مصرف فعلی آب واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی در استان سمنان حدود یک هزار و 200 لیتر بر ثانیه در سال است.

محمد وکیلی  استاندار سمنان در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان، با بیان اینکه تامین انرژی برق و گاز مورد نیاز صنعت در این استان مشکلی ندارد و فقط کمبود آب وجود دارد، افزود: آب تامین شده در آینده از طریق انتقال حوزه به حوزه، قیمت تمام شده بیشتری نسبت به قیمت فعلی آن دارد.

وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی این است که حداقل 10 درصد آب انتقالی از دریای خزر به استان سمنان به مصرف صنعت برسد، گفت: قیمت این آب انتقالی از آب مصرفی فعلی بیشتر است و باید از اکنون برای آن تمرین کنیم.
وی با بیان اینکه برنامه دولت برای مصرف آب انتقالی دریای خزر ابتدا مصرف شرب و سپس مصرف صنعت است، گفت: دولت برای آب شرب یارانه سنگین می دهد ولی آب مصرفی بخش صنعت باید به قیمت منطقی نزدیکتر شود و از سویی قیمت طوری تعیین شود که برای سرمایه گذار اطمینان بخش و امیدوارکننده باشد.

وکیلی با اشاره به تامین آب از سوی برخی واحدهای صنعتی از طریق تانکرهای خصوصی، با قیمتی چند برابر قیمت آب فروخته شده توسط شرکت آب منطقه ای سمنان، ادامه داد: باید توجه داشت که آب دریای خزر نیز با هزینه و قیمت تمام شده بالا از سوی دولت به مرکز کشور منتقل خواهد شد.

وی تاکید کرد: آب مصرفی واحدهای تولیدی و صنعتی فعال در استان سمنان به هر شکل باید تامین شود و فعالیت واحدهای صنعتی و تولیدی فعلی نباید به هیچ وجه به خاطر کمبود آب، متوقف یا دچار وقفه شود.

وی شرکت شهرکهای صنعتی، آب منطقه ای و سازمان صنعت و معدن تجارت استان سمنان را موظف کرد میزان آب مصرفی فعلی، آب مورد نیاز و توان این استان در تامین آب برای بخش صنعت را به طور دقیق گزارش دهند.

وی با تاکید بر اینکه جذب سرمایه گذار نیاز به ایجاد بستر لازم و فضای مناسب دارد، افزود: زیرساخت اولین نیاز سرمایه گذاران است و وظیفه مدیران دستگاه های اجرایی تامین زیرساخت مورد نیاز بخش خصوصی است.

وی اظهار داشت: هر نوع برنامه ریزی برای بخش صنعت به ویژه برای تامین آب مورد نیاز این بخش، نباید کوتاه مدت بلکه باید با نگاهی بلند مدت انجام شود.

استاندار سمنان تاکید کرد: اولویت ایجاد صنایع در این استان با صنایع آب بَر نیست و هیچ قدرتی نباید اینگونه صنایع پرمصرف آب را به استان سمنان تحمیل کند.

بررسی انتقال امتیاز حق برداشت آب از بخشهای مختلف کشاورزی و دولتی به صنعت، نیاز واقعی و تامین شده کنونی مصرف آب در شهرکها و نواحی صنعتی و خارج از آنها، مشکلات حمل و نقل و ... از مباحث مورد بررسی در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان سمنان بود.

برخی مدیران دستگاه های اجرایی و قضایی و واحدهای تولیدی استان سمنان در این نشست به بیان مشکلات مختلف پرداختند


١٤:٣٤ - شنبه ٢٦ مهر ١٣٩٣    /    شماره : ٥٤٠    /    تعداد نمایش : ١١٧٩نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

فنر لول ایران  شرکت مجتمع فولاد بارز

* شرکت فروسیلیس ایران  * کربنات سدیم سمنان

* ایران دوش  * کاشی سمنان  عقاب افشان

* پارس اشن  * صنایع الکترونیک سازان  پرچ ساز

* آجر دامغان  * هنر چوب ارژن  * الماس فنر خاور

* صنایع سلولزی به گل  آلومینیوم دامغان دکل

بهران مبدل  صنایع لاستیکی پارمیدا

شرکت شیمی پوشش کالا "چکاد" اتاق ایران 

شیرین نوین  گروه کارخانجات نورد لوله سمنان

کاشی سمند  کربنات سدیم سمنان

نورد گرم سمنان  * صالح گچ  کومش فرم صنعت

شرکت نوبر سبز  * نساجی کویر سمنان

* سیم و کابل مغان  * سنگر کار  فراز جام

سنان شیمی  * توربوژنراتور شاهرود

پاریزان صنعت سمنان  طب پلاستیک

پلی اتیلن سمنان  شرکت راد شیمی تهران

شرکت منتخب پویندگان ره  پارس پلیمر خاوران

* مهرگان سنگسر ( لوله و اتصالات )

 
كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معـادن و کشاورزی استان سمنان می باشد.
Copyright © 2012 www.seccima.ir. All Rights Reserved
اجرا شده توسط پورتال سازمانی آریانیک