English Site   | 
اخبار > انجمن زیتون استان سمنان تشکیل شد


  چاپ        ارسال به دوست

انجمن زیتون استان سمنان تشکیل شد

انجمن زیتون استان سمنان تشکیل شد

 به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان مجمع عمومی مؤسسین انجمن زیتون استان  با حضور مسئولین و بهره‌برداران زیتون در محل سالن اجتماعات اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان  برگزار شد .

عبدالحمید دربانیان عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی سمنان تشکیل انجمن‌های تخصصی کشاورزی را اثرگذار خواند و گفت :اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان  تاکنون  سه انجمن تخصصی کشاورزی  پسته ، ارگانیک و انگور را تشکیل داده و امروز با حضور فعالین این عرصه  چهارمین  تشکل کشاورزی  اتاق بازرگانی به نام  زیتون ثبت خواهد شد .

دربانیان ادامه داد : اگرچه سه درصد اراضی  استان سمنان در سطح کشور زیر کشت زیتون است  اما کیفیت این محصول و فرآوری  روغن‌زیتون استان سمنان بی‌نظیر هست . 

عضو هیئت‌رئیسه اتاق سمنان  حفظ انجمن را  از تأسیس یک انجمن پراهمیت‌تر دانست و تصریح کرد :  کسانی در انجمن زیتون داوطلب هیئت‌مدیره شوند که پرتلاش باشند  و اولویت کاری آن‌ها  مطالبات و خواسته‌های  زیتون‌کاران باشند . 

در ادامه خدابخش عرب معاونت جهاد کشاورزی استان سمنان  تشکیل انجمن  زیتون  در استان سمنان را نیاز دانست و اظهار داشت  : امروز تولید زیتون  مرحله اول کار است  ، فرآوری این محصول و مشتقاتی که از این محصول  استحصال می‌شود بسیار پراهمیت  است .

 معاونت اقتصادی جهاد کشاورزی استان سمنان  تصریح کرد :  ترکیبات جدید روغن‌زیتون در علم پزشکی امروزه بسیار  موردتوجه قرارگرفته است . 

در ادامه مهدی عباسی رئیس شورای ملی زیتون   در مجمع مؤسسین انجمن زیتون استان سمنان  گفت : برند سازی زیتون به معنای شناسایی و هویت بخشی به باغداران و فعالان بخش فرآوری از مرحله تولید تا عرضه است که تمام مراحل کشاورزی، صنعت، نگهداری، فرآوری، بسته‌بندی و نگهداری را شامل می‌شود که قابلیت پیگیری در تمام مراحل دارد.

وی با تأکید بر اینکه در استان‌های مختلف دارای محصول زیتون در حال حاضر دو مشکل خشک‌سالی و سرمازدگی وجود دارد، گفت: در برخی استان مانند فارس و زنجان، بحران کمبود آب مسئله اصلی زیتون‌کاران است و بیشترین آسیب زیتون از خشک‌سالی است تا جایی که در استان فارس حدود 2 هزار هکتار باغات به‌طور کامل خشک‌شده است، و در استان‌هایی مانند سمنان و گلستان سرمازدگی مشکل اصلی باغداران زیتون است.

مسئول شورای عالی زیتون ایران بابیان اینکه دلیل اصلی همه این مشکلات سبقت اجرا از تحقیقات در بخش زیتون‌کاری است، بیان کرد: ابتدا باید تحقیق انجام می‌شد که آیا استانی قابلیت کشت زیتون را دارد یا خیر، اگر این ظرفیت بود، چه میزان آب نیاز بوده است و چه ارقامی باید کشت می‌شد.

عباسی، بابیان اینکه در بخش‌های مختلف کشت و فرآوری زیتون آمار دقیق در کشور وجود ندارد، گفت: شناسنامه‌دار کردن فعالان زیتون از باغدار تا صنعتگر این حوزه یکی از راهکارهای به دست آوردن آمارهای دقیق است که در دستور کار قرار دارد.

وی تأکید کرد: ردیابی میزان کشت، ارقام مختلف کشت‌شده، نوع بیماری‌های درختان و محصول، نوع آبیاری سنتی یا نوین، نوع خسارت‌های وارده و میزان بهره‌مندی بهره‌برداری از حمایت‌های دولت، ازجمله مواردی است که با شناسنامه‌دار کردن فعالان زیتون کشور قابل‌ردیابی است.

وی گفت: بر اساس برخی آمارها بین 30 تا 40 درصد باغ‌های زیتون کشور تحت آبیاری نوین است و کسب آمارهای دقیق نیازمند بررسی‌های دقیق‌تر برای رونق بیشتر صنعت زیتون کشور است.

مسئول شورای عالی زیتون ایران با اشاره به راه‌اندازی انجمن زیتون داستان سمنان، افزود: شورای عالی زیتون سال 1387 باهدف ساماندهی تولید، تجارت و مصرف در کشور راه‌اندازی شد ولی این شورای به سمت تجارت تمایل پیدا کرد که نیاز بود اساسنامه آن اصلاح شود، در سال 1394 با حمایت‌های اتاق بازرگانی اساسنامه اصلاح شد و انجمن‌های استانی زیتون راه‌اندازی شد.

وی گفت: در چهار استان قزوین، زنجان، گلستان و فارس، انجمن زیتون فعال است و سمنان پنجمین استان صاحب این انجمن است، درمجموع، ساماندهی مسائل باغداران، زیتون‌کاران و صنعت این محصول از اهداف این انجمن است.

مسئول شورای عالی زیتون ایران با اشاره به مشکل زیست‌محیطی در بخش فرآوری زیتون در کشور، گفت: هنوز مشکل پساب فرآوری زیتون برطرف نشده، عملیات مدیریت پساب زیتون از طریق جداسازی و ته‌نشینی ازنظر زیست‌محیطی موردقبول نیست و باید تصفیه شود تا به چرخه بازگردد، اکنون تصفیه‌خانه زیتون در کشور وجود ندارد و باید با برند سازی و هویت بخشی به صنعت زیتون استان‌ها این تصفیه‌خانه‌ها ایجاد شود.

 در ادامه انتخابات انجمن زیتون استان سمنان با حضور زیتون‌کاران در محل اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان برگزار شد
آقایان  محمدعلی عرب پناهان، حسین گیلوری، حسین سعیدی، نصرالله حسنی، اسماعیل قباخلو، محمد احمدی و غلامرضا شهسواری به عنوان اعضای هیت مدیره و آقای ابوالفضل ضرغام پور بعنوان بازرس انجمن زیتون استان سمنان انتخاب شدند.


٠٨:٤٣ - دوشنبه ٢ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ١٤٣٥    /    تعداد نمایش : ١٨٠نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

فنر لول ایران  شرکت مجتمع فولاد بارز

* شرکت فروسیلیس ایران  * کربنات سدیم سمنان

* ایران دوش  * کاشی سمنان  عقاب افشان

* پارس اشن  * صنایع الکترونیک سازان  پرچ ساز

* آجر دامغان  * هنر چوب ارژن  * الماس فنر خاور

* صنایع سلولزی به گل  آلومینیوم دامغان دکل

بهران مبدل  صنایع لاستیکی پارمیدا

شرکت شیمی پوشش کالا "چکاد" اتاق ایران 

شیرین نوین  گروه کارخانجات نورد لوله سمنان

کاشی سمند  کربنات سدیم سمنان

نورد گرم سمنان  * صالح گچ  کومش فرم صنعت

شرکت نوبر سبز  * نساجی کویر سمنان

* سیم و کابل مغان  * سنگر کار  فراز جام

سنان شیمی  * توربوژنراتور شاهرود

پاریزان صنعت سمنان  طب پلاستیک

پلی اتیلن سمنان  شرکت راد شیمی تهران

شرکت منتخب پویندگان ره  پارس پلیمر خاوران

* مهرگان سنگسر ( لوله و اتصالات )

 
كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معـادن و کشاورزی استان سمنان می باشد.
Copyright © 2012 www.seccima.ir. All Rights Reserved
اجرا شده توسط پورتال سازمانی آریانیک