English Site   | 
اخبار > خطوط اعتباری دریافتی کوتاه مدت و بلندمدت


  چاپ        ارسال به دوست

خطوط اعتباری دریافتی کوتاه مدت و بلندمدت

خطوط اعتباری دریافتی کوتاه مدت و بلندمدت

خطوط اعتباری دریافتی (فاینانس و ریفاینانس)

یکی از روشهای جذب منابع مالی خارجی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از منابع فاینانس و ریفاینانس کوتاه مدت بانکهای خارج از کشور است. بانک توسعه صادرات ایران علاوه بر تاکید بر توسعه صادرات غیر نفتی، نقش اگزیم بانک کشور را نیز ایفا می‌نماید. در واقع بانک توسعه صادرات ایران، بانک تسهیل ­کننده تجارت خارجی در امر صادرات و واردات کشور است. بر همین اساس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با لحاظ چنین نگرشی نسبت به تدوین و ابلاغ مقررات مربوط به تسهیلات فاینانس و ریفاینانس جهت واردات مواد اولیه، ماشین­ آلات و کالاهای واسطه­ ای و سرمایه‌ای در سیستم بانکی اقدام نموده است. طبق مقررات مذکور بخشی از کالاهای مصرفی و یا دارای تولید مشابه داخلی، مشمول استفاده از تسهیلات فاینانس و ریفاینانس نمی‌شوند.

قراردادهای ریفاینانس یا به­طور مستقیم بین این بانک و بانک خارجی منعقد می‌گردد و یا بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بانک خارجی منعقد و سهمیه این بانک جهت استفاده اعلام می‌گردد.

هدف از قراردادهای فاینانس تامین مالی واردات خدمات به جمهوری اسلامی ایران (اجرای طرح در داخل کشور) با دوره بازپرداخت و بلند مدت است و قرارداهای ریفاینانس برای تامین مالی واردات کالاها و خدمات مرتبط با دوره بازپرداخت حداکثر یکساله است.

 

جدول 1- فهرست خطوط اعتباری دریافتی کوتاه مدت (ریفاینانس) و بلند مدت (فاینانس) تا پایان مهر 1396

 

ردیف

نام کشور

نام بانک

موضوع

مبلغ

ریفاینانس
(تامین مالی کوتاهمدت)

1

فرانسه

بانک تجارت- پاریس
Tejarat, Paris

تامین مالی واردات کوتاه مدت (کالاهای اساسی و ضروری، دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه

25 میلیون یورو

2

کره جنوبی

اگزیم بانک کره جنوبی
Korean Exim

تامین مالی واردات کوتاه مدت (کالاهای اساسی و ضروری، دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه

100 میلیون یورو

3

ترکیه

بانک اکو
Eco

تامین مالی واردات کوتاه مدت از کشورهای عضو اکو(کالاهای اساسی و ضروری، دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه)وتامین مالی صادرات

25 میلیون یورو

(فاینانس
(تامین مالی بلندمدت)

1

کره جنوبی

اگزیم بانک
Korean Exim

تامین مالی واردات میان مدت و بلند مدت

8 میلیارد یورو

2

چین

گروه سیتیک تراست
Citic Trust

تامین مالی واردات میان مدت و بلند مدت

10 میلیارد یور

3

اتریش

اوبر بانک
Ober Bank

تامین مالی واردات میان مدت و بلند مدت

1 میلیارد یورو

   

4

روسیه

اگزیم بانک روسیه
Exim Bank of russia

تامین مالی واردات میان مدت و بلند مدت

نا محدودتا سقف پرو‍ژه های تعریف شده

 

شماره تماس برای اطلاعات بیشتر:

رییس اداره تامین مالی بین المللی: 81920442

روسای گروه کارشناسی: 81921237، 84912211 و 81922537

 

تشریح شرایط استفاده ازفاینانس و ریفاینانس کره‌جنوبی

داریوش یوسفی در آغاز صحبت های خود دستاوردهای کشور را در حوزه دریافت منابع و خطوط اعتباری از کشورهای مختلف برشمرد و گفت: انعقاد قرارداد 25 میلیون یورویی با بانک تجارت پاریس، خط اعتباری 100 میلیون دلاری از اگزیم بانک کره و قرارداد 25 میلیون یورویی با اکوبانک ترکیه از جمله دستاوردهای حوزه تامین مالی خارجی در قالب ریفاینانس در ماههای اخیر بوده است.

وی افزود: علاوه بر این مذاکره با میربیزنس بانک ،Promsvyaz bank، Sber Bank Gazprom ، EXIM Bank روسیه، EIH آلمان و بانک ملت سئول، اگزیم بانک مجارستان، اگزیم بانک رومانی و اگزیم بانک ترکیه به سرانجام رسیده است.

معاون اداره تامین مالی و سرمایه گذاری بانک توسعه صادرات ایران در ادامه فرایند استفاده از تسهیلات ریفاینانس را شرح داد و گفت: برای استفاده از ریفایناس انعقاد قرارداد خط اعتباری کوتاه مدت ریفاینانس بین بانک توسعه صادرات و بانک تامین مالی کننده خارجی ضروری است. درگام بعدی گشایش خط اعتبار تحت خط اعتباری توسط وارد کننده ایرانی در بانک توسعه صادرات است. پس از آن بانک اقدام به گشایش اعتبار اسنادی برای وارد کننده ایرانی به نفع صادرکننده خارجی می کند و به صادرکننده خارجی، این اعتبار را ابلاغ می کند و در ادامه صادر کننده خارجی کالای خود را ارسال می کند.

یوسفی افزود: در مرحله بعد اسناد حمل جهت معامله توسط فروشنده( صادرکننده خارجی) به بانک تامین مالی کننده ارائه می گردد و معامله اسناد و پرداخت وجه اعتبار به صادرکننده خارجی انجام می شود. بعد از آن مرحله اعلام پرداخت وجه و سررسید بازپرداخت به همراه نرخ سود به بانک توسعه صادرات است و در پایان اصل و سود تسهیلات در سررسید مقرر توسط خریدار از طریق بانک صورت می پذیرد.

داریوش یوسفی در مورد شرایط استفاده از ریفایناس خاطر نشان کرد: بر اساس سیاستهای اخیر بانک مرکزی تسهیلات ریفاینانس جهت تامین مالی واردات کالاهای ضروری، اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی (ریفاینانس شش ماهه) و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی (ریفاینانس یک ساله) قابل استفاده است.

وی بر لزوم اخذ مجوز استفاده از تسهیلات ریفاینانس از وزارتخانه ذیربط تاکید کرد و گفت: وزارت خانه های اعطا کننده این مجوز شامل وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی هستند.
یوسفی در ادامه افزود: فرایند استفاده از خط اعتباری ریفاینانس کره جنوبی با انعقاد قرارداد تجاری بین صادر کننده کره‌جنوبی و وارد کننده ایرانی آغاز می شود. درخواست وام و درخواست استفاده از خط اعتباری از سوی وارد کننده ایرانی توسط بانک توسعه صادرات دریافت و به اگزیم بانک کره ارسال می شود. پس از آن با تصویب این درخواست از سوی طرف کره ای، اگزیم بانک کره اقدام به گشایش اعتبار اسنادی وارداتی نموده و آن را به صادرکننده کره ای ابلاغ می کند.
یوسفی در ادامه گفت: حمل کالا به مقصد ایران مستلزم ارائه اسناد حمل توسط صادر کننده کره‌جنوبی به هانا بانک کره‌جنوبی است و متعاقباً اسناد معامله شده توسط هانا بانک کره‌جنوبی به اگزیم بانک کره‌جنوبی برای معامله مجدد ارائه می شود. سپس اسناد حمل به بانک توسعه صادرات ایران ارائه شده و بانک توسعه صادرات پس از بررسی متعاقبا پیام پذیرش اسناد حمل را اعلام می کند.

وی افزود: پرداخت وجه صادرکننده کره ای توسط اگزیم بانک کره‌جنوبی از طریق هانا بانک کره‌جنوبی انجام می پذیرد و این پرداخت به بانک توسعه صادرات ایران اعلام می شود.

به گفته معاون اداره تامین مالی بانک توسعه صادرات بازپرداخت وجه توسط بانک توسعه صادرات ایران به اگزیم بانک کره جنوبی در سررسید مقرر 180 یا 360 روزه انجام خواهد گرفت.

داریوش یوسفی در ادامه به خطوط اعتباری فاینانس(بلندمدت) دریافتی اشاره کرد و گفت: پس از برجام شاهد انعقاد قرارداد فاینانس 8 میلیارد یورویی با اگزیم بانک کره جنوبی، قرارداد 1 میلیارد یورویی با اوبر بانک اتریش، قرارداد 10 میلیارد یورویی با موسسه سیتیک تراست چینCITIC Trust و مذاکره با بانک روسیVTB Bank ، بانک ایران اروپا EIH، اگزیم بانک روسیه EXIM Bank of Russia و اگزیم بانک چین بوده ایم.

وی به شرح مشخصات قرارداد فاینانس کره جنوبی پرداخت و گفت:

قرارداد تامین مالی واردات کالا و خدمات از کشور کره‌جنوبی در قالب اعتبار خریدار با عاملیت 12 بانک ایرانی با محوریت بانک مرکزی به امضای دو طرف رسید. نحوه استفاده از تسهیلات، گشایش اعتبارات اسنادی وارداتی و مدت زمان اعتبار قرارداد دو سال از تاریخ توافق تعیین شده است.

وسفی گفت: هزینه مدیریت و هزینه یکپارچه کلی در قرار داد به ترتیب 5/0 درصد سالیانه در مورد هرمبلغ تسهیلات بصورت غیرقابل برگشت تعیین شده و حق‌بیمه اگزیم‌بانک کره‌جنوبی به صورت درصدی از میزان پوشش بیمه‌ای ارائه شده حسب مورد محاسبه شده و غیرقابل برگشت است همچنین هزینه سندیکایی بصورت درصدی از مبلغ تسهیلات سندیکایی و هزینه‌های نماینده تسهیلاتی اگزیم بانک کره‌جنوبی نیز حسب مورد تعیین شده اند.

به گفته وی بنا بر مفاد قرارداد امضا شده، بازپرداخت تسهیلات باید بصورت اقساط مساوی و متوالی ششماهه، طی 10 سال انجام بپذیرد و نرخ سود تسهیلات نیز بر اساس نرخ شناور EURIBOR بعلاوه حاشیه سود و یا نرخ ثابت CIRR محاسبه می شود.
داریوش یوسفی رفرنس های قانونی چگونگی بهره مندی از فاینانس را برشمرد و گفت: طبق ماده 20 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهعوری اسلامی ایران، قانون بودجه سنواتی کل کشور ، ماده 62 قانون محاسبات عمومی و دستور العمل چکونگی صدور مجوز تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) مصوبه شماره 145018 مورخ 1394/7/5 و اصلاحیه شماره 1447422 مورخ 1396/7/22 شورای اقتصاد، طرح مورد نظر باید بر اساس ماده 2 مصوبه اولویت ارزآوری از توجیه پذیر فنی ، مالی و اقتصادی برخوردار باشد و بازپرداخت اصل و سود و سایر هزینه ها از محل عواید طرح انجام بپذیرد. همچنین اعلام کفایت درآمدهای طرح پیشنهادی در قبال هزینه های طرح توسط بالاترین مقام دستگاه به شورای اقتصاد به همراه تکمیل و ارسال فرمهای مربوطه به شورای اقتصاد ضروری است.

یوسفی تاکید کرد به منظور استفاده از تسهیلات فاینانس می بایست از موافقت اولیه بانک عامل برخوردار باشیم . همچنین پیشنهاد طرح هایی با قابلیت تامین مبلغ پیش پرداخت، رعایت شرایط زیست محیطی و ارائه مجوز مربوطه در اولویت خواهند بود.
وی اضافه کرد: برای استفاده از فاینانس یاد شده می باید قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور رعایت شود و تاییدیه بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی (بانک مرکزی و وزارت اقتصاد ظرف یک ماه موظف به پاسخ شده اند) ارائه شده و امکان تامین مالی طرحهای فاقد توجیه در صورت تصویب در بودجه های سنواتی باید فراهم شود.
یوسفی خاطر نشان کرد: عاملیت در بانک توسعه صادرات در صورتی پذیرفته خواهد شد که پروژه و طرح هایی انتخابی صادرات محور بوده و امکان پرداخت اقساط از محل عواید ارزی را داشته باشند. همچنین بخش بندی بر اساس سایز پروژه ها و طرح ( طرح کوچک و متوسط توسط خود بانک توسعه صادرات و انجام پروژه و طرح های بزرگ (Mega Project) بصورت سندیکایی با مشارکت سایر بانکها انجام می گردد.

 

 

 

 


٠٩:٠١ - شنبه ٧ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ١٤٤٢    /    تعداد نمایش : ١٤١نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

فنر لول ایران  شرکت مجتمع فولاد بارز

* شرکت فروسیلیس ایران  * کربنات سدیم سمنان

* ایران دوش  * کاشی سمنان  عقاب افشان

* پارس اشن  * صنایع الکترونیک سازان  پرچ ساز

* آجر دامغان  * هنر چوب ارژن  * الماس فنر خاور

* صنایع سلولزی به گل  آلومینیوم دامغان دکل

بهران مبدل  صنایع لاستیکی پارمیدا

شرکت شیمی پوشش کالا "چکاد" اتاق ایران 

شیرین نوین  گروه کارخانجات نورد لوله سمنان

کاشی سمند  کربنات سدیم سمنان

نورد گرم سمنان  * صالح گچ  کومش فرم صنعت

شرکت نوبر سبز  * نساجی کویر سمنان

* سیم و کابل مغان  * سنگر کار  فراز جام

سنان شیمی  * توربوژنراتور شاهرود

پاریزان صنعت سمنان  طب پلاستیک

پلی اتیلن سمنان  شرکت راد شیمی تهران

شرکت منتخب پویندگان ره  پارس پلیمر خاوران

* مهرگان سنگسر ( لوله و اتصالات )

 
كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معـادن و کشاورزی استان سمنان می باشد.
Copyright © 2012 www.seccima.ir. All Rights Reserved
اجرا شده توسط پورتال سازمانی آریانیک