English Site   | 
اخبار > سمینار آموزشی آشنایی با مکاتبات اداری


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار آموزشی آشنایی با مکاتبات اداری

سمینار آموزشی آشنایی با مکاتبات اداری

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان سمینار آموزشی آشنایی با مکاتبات اداری در محل سالن اجتماعات اتاق سمنان برگزار شد.

صادق فرهانی استاد این کارگاه آموزشی ، با تشریح مفهوم ارتباط مؤثر و عناصر ارتباطی، نوشتن را یکی از مهم‌ترین مهارت‌های ارتباطی خصوصا برای کارکنان سازمان‌ها توصیف کرد و گفت: برای اینکه فهم درستی از کارمند بخواهیم، مطالب باید فهیم بیان شود و همگی ما باید شیوه صحیح انتقال دانش را فرابگیریم. در این زمینه، سیستم باید مهارت‌ها و ابزار ارتباطی را که نوشتن یکی از آن‌هاست، آموزش ببیند.

وی با اشاره به پیشینه فرایند ارتباطات در سازمان‌ها خاطرنشان کرد: فرایند ارتباطات در سازمان‌ها، از حدود 1930 جایگاه خود را بازکرده است چراکه ما با سطوح مختلف کارکنان از مدیران ارشد تا پایین‌تر در ارتباط هستیم که سطوح ارشد معمولاً مسئولیت برنامه‌ریزی، تدوین استراتژی و خط‌مشی‌ها و سطوح پایین‌تر، وظیفه اجرا را بر عهده‌دارند.

وی افزود: برای هماهنگی بین این بخش‌ها نیازمند ارتباط هستیم. سطوح بالای سازمان‌ها، دانش، تفکر و آگاهی‌شان باید از مکانیزمی عبور کند و به سطح سازه برسد و در سطح سازه اجرایی شود. بر اساس مدلی که در سطوح بالای سازمانی وجود دارد، در سطوح پایین نیز باید همان درک وجود داشته باشد و برای انتقال این دانش و اطلاعات به ابزارهایی نیاز داریم که متداول‌ترین آن‌ها، نگارش است.

این مدرس دانشگاه، مهارت در نگارش را برای انتقال اطلاعات ضروری دانست و تصریح کرد: اگر مهارت نوشتاری مناسبی نداشته باشیم در انتقال اطلاعات دچار نقیصه می‌شویم و سیستم سازمانی بعد از مدتی، مسیری را می‌پیماید که شاید برای مدیران ارشد قابل‌انتظار نبوده چون از ابزار مناسبی برای فهم درست، استفاده‌نشده است. بنابراین نوشتار و مکتوبات که توسط نیروی انسانی سازمان‌ها انجام می‌شود، جایگاه بسیار مهمی دارد.

فرهانی با اشاره به اینکه افراد باید با نوشتار آشنا باشند و بدانند چگونه باید بنویسند، درباره محتوای ارائه‌شده در این دوره آموزشی نیز اظهار داشت: آگاهی از انواع نوشته‌ها، انواع نامه‌ها، تفاوت گزارش و صورت‌جلسه، تفاوت حکم و نامه و بخشنامه و نظایر آن، و نیز آشنایی با مفهوم ارتباطات، ارتباطات سازمانی، ارتباطات اداری، انواع مکاتبات اداری، اصول و قواعد مکاتبات اداری، آیین نگارش که شامل دستور زبان، نشانه‌گذاری و چگونه نوشتن است، ازجمله مباحث مطرح‌شده در کارگاه آموزشی آیین نگارش و مکاتبات اداری بوده است.

 

 


١٢:٥٢ - دوشنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ١٤٦٢    /    تعداد نمایش : ١٥٧نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

فنر لول ایران  شرکت مجتمع فولاد بارز

* شرکت فروسیلیس ایران  * کربنات سدیم سمنان

* ایران دوش  * کاشی سمنان  عقاب افشان

* پارس اشن  * صنایع الکترونیک سازان  پرچ ساز

* آجر دامغان  * هنر چوب ارژن  * الماس فنر خاور

* صنایع سلولزی به گل  آلومینیوم دامغان دکل

بهران مبدل  صنایع لاستیکی پارمیدا

شرکت شیمی پوشش کالا "چکاد" اتاق ایران 

شیرین نوین  گروه کارخانجات نورد لوله سمنان

کاشی سمند  کربنات سدیم سمنان

نورد گرم سمنان  * صالح گچ  کومش فرم صنعت

شرکت نوبر سبز  * نساجی کویر سمنان

* سیم و کابل مغان  * سنگر کار  فراز جام

سنان شیمی  * توربوژنراتور شاهرود

پاریزان صنعت سمنان  طب پلاستیک

پلی اتیلن سمنان  شرکت راد شیمی تهران

شرکت منتخب پویندگان ره  پارس پلیمر خاوران

* مهرگان سنگسر ( لوله و اتصالات )

 
كلیه حقوق مادی و معنوی این سامانه متعلق به اتاق بازرگانی، صنایع، معـادن و کشاورزی استان سمنان می باشد.
Copyright © 2012 www.seccima.ir. All Rights Reserved
اجرا شده توسط پورتال سازمانی آریانیک