- چهارشنبه 1 بهمن 1399

  کاروانسراها در مسیر ثبت جهانی/ خسارت 12 هزار میلیارد تومانی کرونا به گردشگری

   وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: با توجه به پیگیری‌های نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی، استاندار و شهردار سمنان توافقات اولیه برای انتقال سند کاروانسرای شاه عباسی سمنان به نام میراث فرهنگی انجام شده است.

  دکتر علی اصغر مونسان که از عصر دیروز سفر دو روزه خود به استان سمنان را آغاز کرده در بازدید از کاروانسرای شاه عباسی سمنان که تا پیش از این از آن به عنوان زندان استفاده می‌شد، اظهار کرد: استان سمنان ظرفیت‌های تاریخی بسیار خوبی دارد و یکی از این ظرفیت‌ها مراکز تاریخی از جمله این کاروانسرا است که در قلب شهر واقع شده است.»

  وی با بیان اینکه قرار گیری زندان در کاروانسرا و در فضای شهری کارکرد خوبی نبوده است، ابراز امیدواری کرد: با شروع مرمت و بهسازی کاروانسرا، این مجموعه تبدیل به مکان بسیار زیبای گردشگری شود.

  دکتر مونسان تاکید کرد: پس از اتمام سفر به استان سمنان، موضوع مساعدت در تسریع تملک و واگذاری کاروانسرا از ریاست قوه قضائیه پیگیری می‌شود.

  این عضو کابینه ادامه داد: با برداشتن فضاهای الحاقی کاروانسرا، این اثر تاریخی به مکان زیبای گردشگری سمنان مبدل می شود.

  وزیر میراث فرهنگی با اشاره به اینکه انتظار مردم از میراث فرهنگی بالاست، تصریح کرد: در تلاشیم جریان گردشگری در سمنان رونق پیدا کند و گردشگری زمینه ساز نشاط اجتماعی و اشتغالزایی با سرمایه پایین است.

  وی با تاکید بر اینکه سمنان ظرفیت گردشگری بالایی دارد، گفت: کویر و کویر نوردی از ظرفیت‌های این استان است و باید به موضوع ثبت جهانی در استان سمنان نیز توجه ویژه شود.

  دکتر مونسان به اشاره به برنامه‌ریزی برای ارسال پرونده کاروانسراها به یونسکو برای ثبت جهانی افزود:  کاروانسراهای سمنان در این پرونده نقش جدی  دارند.

  وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با ترغیب سرمایه گذاران برای ورود هر چه بیشتر به حوزه گردشگری، ادامه داد: چنانچه سرمایه گذار 30 درصد آورده داشته باشد، 70 درصد مابقی منابع از محل صندوق توسعه ملی با نرخ 14 درصد تامین می‌شود.

  وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همچنین در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: بیش از 2 هزار و 400 پروژه با 137 هزار میلیارد تومان حجم سرمایه‌گذاری در سطح کشور در حوزه گردشگری در حال اجراست.

  مونسان اظهار کرد: حدود 5 هزار موافقت اصولی در حوزه گردشگری در دولت دوازدهم صادر شده که نشانگر روند رو به رشد گردشگری کشور است.

  وی با بیان اینکه یکی از ظرفیت های بزرگ کشور، بخش گردشگری است، افزود: پروژه های بسیار زیادی در بخش گردشگری به نتیجه رسیده و در حال اجراست و همگی نشان می دهد که ظرفیت بسیار خوبی در حوزه گردشگری کشور ایجاد شده و نباید متوقف شود

  وزیر میراث فرهنگی با اشاره به اینکه تعداد گردشگران خارجی در سال گذشته به هشت میلیون نفر رسید، تصریح کرد: این آمار یک رکورد تاریخی بود و ایران به عنوان دومین کشور در دنیا به لحاظ سرعت رشد گردشگر خارجی معرفی شد.

  دکتر مونسان در خصوص خسارت های وارد شده ناشی از شیوع ویروس کرونا به بخش گردشگری کشور، گفت: کرونا به بخش های مختلف اقتصاد در دنیا خسارت هایی وارد کرده و یکی از آن بخش ها ، گردشگری بوده است.

  وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: بر اساس آخرین برآوردی که تا مرداد ماه داشتیم، میزان خسارت وارده به بخش گردشگری کشور به عدد 12 هزار میلیارد تومان رسیده است و اگر این روند تعطیلی و سفر نرفتن بخواهد ادامه پیدا کند، خسارت های بخش گردشگری به مراتب بیشتر می شود و نگران این هستم که این بخش به ورشکستگی نزدیک شود.

  دکتر مونسان تاکید کرد: نگاه ما به این سمت بوده که گردشگری به عنوان اقتصاد نو ظهور مردم پایه برای کشور ایفای نقش کند و گردشگری موضوع بسیار مهمی برای اشتغال جوانان است.

  وی با بیان اینکه دولت از محل جبران خسارت کرونا 50 هزار میلیارد تومان برای بخش گردشگری در نظر گرفته است، گفت: در ابتدا روند سختی طراحی شده بود که متاسفانه به خوبی جلو نرفت و هم اکنون  بخش گردشگری توانسته حدود 110 میلیارد تومان از این محل دریافت داشته باشد و امیدوارم با تاکیدی که رئیس جمهور داشتند روند پیش رو سرعت بیشتری بگیرد.

  وزیر میراث فرهنگی از نشست معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی با معاون اقتصادی رئیس جمهور خبر داد و گفت: بر اساس این نشست و برای جبران ویژه برای بخش گردشگری، قرار است تا استمهال وام های دریافتی و مالیات بخش گردشگری صورت گیرد تا فشار از روی بخش گردشگری برداشته شود و این صنعت بتواند خود را احیا کند.

  دکتر مونسان ابراز امیدواری کرد: اگر مهار موج دوم کرونا انجام شود به محضی که اجازه فعالیت جدی به تاسیسات گردشگری داده شود، این قدرت را تمام بخش های گردشگری کشور دارند که به سرعت گردشگری داخلی و خارجی فعال شود.

  وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاونان توسعه مدیریت و میراث فرهنگی وزارتخانه، استاندار سمنان و جمعی از مسئولان  همچنین از پروژه در حال ساخت بازارچه صنایع دستی سمنان، طرح ساماندهی محوطه امامزاده یحیی(ع) سمنان بازدید کردند.

  دکتر مونسان همچنین با حضور در شهرستان شاهرود از آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی و بایزید بسطامی بازدید کرد.

  بسترهای جذب سرمایه‌گذار نیروگاه‌ خورشیدی در سمنان برنامه‌ریزی شد

   مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان سمنان گفت: بسترهای‌ مناسب برای جذب سرمایه‌گذار در بخش ایجاد و توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در این استان به منظور پایداری شبکه توزیع برق برنامه‌ریزی شده است.

  سید علی اکبر صباغ عصر شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان در سالن یادگار امام(ره) استانداری سمنان اظهارد اشت: در استان سمنان نیز از مجموع ۶۶۷ مگاوات ظرفیت اسمی موجود، ۴.۸۱۳ مگاوات آن توسط منابع تجدید پذیر تأمین می‌شود که کمتر از یک درصد است.

  ظرفیت تولید ( اسمی- مگاوات) برق کشور ۸۳ هزار و ۴۰۰ مگاوات است که بیشتر از آن توسط نیروگاه های حرارتی تولید می‌شود.

  وی بیان کرد: یکی از محورهای اصولی برای رونق کسب و کار در استان سمنان، استفاده از انرژی خورشیدی است که اجرای این طرح با تصویب در شورای برنامه ریزی استان، با همکاری دستگاه‌های اجرایی و کمیته امداد امام خمینی (ره) در سال‌های گذشته در گام اجرایی قرار گرفت.

  مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان سمنان ادامه داد: ایجاد و توسعه نیروگاه‌های خورشیدی به عنوان یک منبع انرژی پاک می‌تواند کمک بزرگی به پایداری شبکه در استان داشته باشد که در استان برای توسعه و رسیدن به این مهم و ایجاد بستر مناسب برای جذب سرمایه گذار، برنامه‌ریزی شده است.

  وی با بیان اینکه توسعه انرژی‌های نو، به عنوان یکی از شاخص‌های مهم در توسعه اقتصادی است، تصریح کرد: استفاده از انرژی خورشیدی و نو یکی از شاخص‌های مهم توسعه اقتصادی همواره مورد تاکید استاندار سمنان است.

  صباغ اضافه کرد: فراهم کردن زمینه صدور پروانه احداث نیروگاه خورشیدی در استان سمنان در دستور کار بوده و ۱۱ مورد واگذاری زمین و صدور مجوز زیست محیطی و طرح اتصال به شبکه در حال طی کردن روند اداری است.

  به گفته وی، ۱۰۰ کیلووات برق تجدید پذیر در استان سمنان تولید می شود که این رقم چندان قابل قبول نیست.

  مدیر عامل شرکت برق منطقه ای استان سمنان تاکید کرد که تحریم و افزایش قیمت دلار از جمله دلایل کاهش روند سرمایه‌ گذاری در ایجاد نیروگاه خورشیدی در استان سمنان در سال‌های گذشته بوده است و هدفگذاری‌ها در راستای به حداقل رساندن فرایند اخذ استعلام ها برای راه‌اندازی نیروگاه های خورشیدی در استان است.

  در این جلسه که با حضور استاندار سمنان و معاونان آن برگزار شد در خصوص توسعه انرژی‌های نو تبادل نظر و علیرضا شریفی نژاد به عنوان معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان معارفه شد.

  ۲۰ میلیون مترمکعب در منابع آبی استان سمنان صرفه‌جویی شد

  سمنان- ایرنا- رییس گروه احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان گفت: نصب دستگاه‌های کنتور هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی این استان ۲۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی در منابع آب را در سال گذشته به دنبال داشت.

  مهدی قوشه‌ئی روز یکشنبه در گفت‌ و گو با ایرنا با اشاره به میزان صرفه‌جویی در مصرف آب استان سمنان با نصب کنتورهای هوشمند افزود: حدود یک‌هزار و ۵۰۰ کنتور هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی در این استان نصب شد و از این طریق ۲۰ میلیون و ۶۶ هزار متر مکعب صرفه‌جویی در یک سال گذشته انجام شده است.

  وی بیان کرد: ۷۵ چاه غیرمجاز در استان سمنان سال ۹۸ مسدود و سبب صرفه‌جویی ۵۷۷ هزار متر مکعب در مصرف آب شد.

  رییس گروه احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان ادامه داد: ۱۰۹ چاه بخش کشاورزی مشمول اصلاح پروانه بهره‌برداری شد که صرفه‌جویی پنج میلیون و ۱۷۲ هزار متر مکعبی در مصرف آب استان را به همراه داشت.

  وی تصریح کرد: سال گذشته میزان صرفه‌جویی منابع آبی استان سمنان از طریق کاهش منصوبات ۱۰ چاه دارای اضافه برداشت دبی لحظه‌ای ، ۷۸۵ هزار متر مکعب بود.

  به گزارش ایرنا، متوسط افت سطح آب‌های زیرزمینی در کشور سالانه ۵۰ سانتیمتر است در حالی که این رقم در استان سمنان ۱۶ سانتیمتر بیشتر است که نشانه عمیق تر بودن اثر خشکسالی در استان سمنان نسبت به متوسط کشوری است.

  میزان طبیعی آب زیر زمینی استان سمنان ۹۹۰ میلیون متر مکعب اعلام اما حفر بی رویه چاه و برداشت فراوان آب سبب برهم خوردن تراز برداشت و واریز در منابع آبی زیر زمینی این استان شده است.

  برداشت آب در ۱۵ دشت استان سمنان به دلیل افت محسوس سطح آب‌های زیرزمینی و گسترش روزافزون کانون فرسایش بادی ممنوع شد و ۱۳ دشت از مجموع ۲۶ دشت موجود در استان در شرایط فرابحرانی قرار گرفت.

  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: شکوفایی استعدادها در مدارس استان نیازمند رفع مشکلات زیرساختی و توجه به فناوری‌های نو است.

  اخبار استان سمنان _ پایگاه خبری اتاق بازرگانی سمنان

  محمد دستورانی روز دوشنبه در آیین زنگ مهر و مقاومت بمناسبت بازگشایی مدارس در دبیرستان محمد رسول الله شهرستان سمنان افزود: تعداد قابل توجهی از مدارس استان سمنان فرسوده و نیازمند بازسازی است که با اجرای طرح‌های مختلف عمرانی و مشارکت خیران باید مسیر آموزش ،تعلیم و تربیت بیش از پیش بهبود یابد.

  وی خاطر نشان کرد: توجه به کیفیت در آموزش رویکردی اصولی برای تربیت دانش آموزان نخبه و با استعداد است و با توجه به این مسایل می توان برای توسعه و آبادانی کشور اقدام کرد.

  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: در سال‌های گذشته اقدام‌های مطلوبی به منظور رفع مشکلات زیرساختی در مدارس استان با تلاش‌های دولت و همکاری خیران انجام شد که این رویه‌های اصولی به کیفیت در ارایه آموزش‌ها کمک کرده است.

  دستورانی تصریح کرد: در سال تحصیلی جدید برنامه‌هایی با همکاری معلمان برای شکوفایی استعدادهای دانش آموزان در استان تدارک دیده شده است که با برنامه‌ریزی‌های اصولی این طرح‌ها در گام اجرایی قرار می گیرد.

  وی ادامه داد: در بیانیه گام دوم انقلاب به جایگاه جوانان برای توسعه و آبادانی کشور توجه شده است و مدارس نقش غیرقابل انکاری در تربیت شخصیت‌های فرزانه و کوشا دارند.

  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان افزود: نقش والدین در سال تحصیلی جدید برای اجرای طرح‌های تربیتی و آموزشی در مدارس افزایش می یابد و با هم‌فکری می توان مسیر موفقیت‌های دانش آموزان استان را هموارتر کرد.

  در این آیین مرتضی شکوهی  معاون دفتر آموزش دبستانی وزارت آموزش و پرورش، علیرضا آشناگر استاندار سمنان، حبیب الله خجسته‌پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان، حشمت الله عسگری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، و جمعی از مدیران کل دستگاه‌های اجرایی حضور داشتند.

  سال تحصیلی ۹۹-۹۸ در استان سمنان با ۱۲۳ هزار و ۵۰۰ دانش آموز، هشت هزار و ۵۰۰ معلم در ۶ هزار کلاس درس آغاز شد.

   رئیس انجمن مدیران صنایع و خوشه قطعات‌خودرو استان سمنان گفت: ساختار اداری کشور برای رونق تولید و حمایت از فعالان اقتصادی و صنعتگران تعریف نشده است.

  اخبار استان سمنان _ پایگاه خبری اتاق بازرگانی سمنان

  رستم سعداللهی افزود: کاغذبازی‌های اداری و شرایط ساختاری کشور برای توسعه و رونق در بخش صنعت برنامه‌ریزی نشده که این قوانین دست و پا گیر باید هرچه سریع‌تر اصلاح شود.

  وی خاطر نشان کرد: ایران ظرفیت‌های اقتصادی و معدنی قابل توجهی دارد که به دلیل ساختار اداری پیچیده این ظرفیت‌ها تاکنون شکوفا نشده است.

  رئیس انجمن مدیران صنایع و خوشه قطعات‌خودرو استان سمنان ادامه داد: بیش از ۷۰ نوع ماده معدنی در کشور شناسایی شده است که اگر برای بهره‌وری معادن اقدام‎هایی قابل توجهی می شد اکنون تحریم و فشارهای خارجی تاثیری بر روی اقتصاد نداشت.

  سعداللهی اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین بازدارنده در بخش‌های مختلف اقتصادی و صنعتی کشور اقدام کند و با این راهبرد می توان برای کاهش نرخ بیکاری برنامه‌ریزی داشت.

  وی با اشاره به اصلاح نظام مالیاتی در کشور افزود: اجرای دقیق قانون مالیات بر ارزش افزوده و مصرف کننده مسیر توسعه و اشتغال در کشور را هموار می کند.

  رئیس انجمن مدیران صنایع و خوشه قطعات‌خودرو استان سمنان گفت: مجلس امکان تصویب قانون مالیات بر مصرف‌کننده را ندارد اما می تواند قانون مالیات بر فروش را تصویب کند که با این راهبرد بخش قابل توجهی از مشکلات بخش صنعت کاهش می یابد.

  استان سمنان حدود ۲ هزار و ۱۰ پروانه بهره برداری واحدهای تولیدی و صنعتی دارد، سهم اشتغال سمنان در بخش صنعت و معدن بیش از ۳۸ درصد و سهم بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص استان حدود ۲۲ درصد است.

   معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با اشاره به تغییر ذائقه مردم در دریافت خبرها گفت: خبرهای موثق و امیدآفرین با استفاده از ظرفیت‌های مختلف مانند فضای مجازی، مطبوعات و صدا و سیما به مردم اطلاع رسانی شود.

  خبرهای امیدآفرین و موثق در جامعه منتشر شود

  اخبار استان سمنان _ پایگاه خبری اتاق بازرگانی سمنان

  حبیب الله خجسته پور روز سه‌شنبه در نشست شورای اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی استان سمنان در سالن کوثر استانداری ابراز داشت: دشمنان با تبلیغات و سیاه نمایی به دنبال ایجاد فضای یاس و ناامیدی در کشور هستند و تشریح خبرهای موثق برای مردم موجب ناکامی دشمن می‌شود.

  وی با بیان اینکه مدیران دستگاه‌های اجرایی از ظرفیت رسانه بیش از پیش استفاده کنند، ادامه داد: همکاری، تعامل و ارتباط موثر مدیران با رسانه موجب آگاه‌سازی و روشنگری افکار عمومی می‌شود.

  وی تصریح کرد: فضایی که در جهان، منطقه و کشور در حوزه اقتصاد مطرح است و از آن جنگ اقتصادی نام برده می‌شود ضرورت اطلاع‌رسانی و امیدآفرینی در جامعه با تکیه بر خبرهای موثق در زمینه دستاوردهای اقتصادی را دو چندان می‌کند.

  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان یادآور شد: معرفی دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موجب امید افزایی در بین مردم و افزایش تلاش و پویایی می‌شود.

  خجسته‌پور خاطرنشان کرد: به منظور اطلاع رسانی و تصمیم گیری در حوزه اقتصاد با توجه به اهمیت موضوع، شورای اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی در کشور به ریاست وزیر کشور و در استان‌ها به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار شکل گرفته است.

  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: برای اثربخشی هرچه بیشتر شورای اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی در استان، مدیران دستگاه‌های اجرایی عضو شورا نقطه نظرات اصلاحی خود در بهبود عملکرد این شورا را اعلام کنند.

  در نشست شورای اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی استان سمنان، درباره بهبود عملکرد شورا بحث و تبادل نظر شد.

  استان سمنان ۷۰۲ هزار نفر جمعیت و ۹.۷ میلیون هکتار وسعت دارد و صنعت و گردشگری مهمترین محورهای توسعه برای سال‌های آینده این استان تعیین شده است.

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  ورودی نامعتبر است

  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  تماس با ما

  سمنان - میدان امام حسین ( ع ) - بلوار 15 خرداد 

  ساختمان اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان 

  کدپستی : 3518994970

  تلفن :6 الی 33464002-023
                  023-31651000

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.