- شنبه 27 دي 1399

   

  طی اطلاع دبیر محترم کارگروه سامانه تدارکات  الکترونیکی دولت قابلیت امضای الکترونیکی اسناد پاکت های « ب » و «ح»  حذف فرآیند ارسال نسخ فیزیکی فرهم گردیده است

  جهت دریافت اطلاعات بیشتر فایل مرتبط را دانلود بفرمائید

   

  پیوست ها:
  فایلحجم فایل
  دانلود این فایل (a.h.pdf)a.h.pdf166 kB

  گمرک جمهوری اسلامی ایران بخشنامه به کلیه گمرکاتابلاغ کرد.

   گمرک جمهوری اسلامی ایران، بخشنامه‌ای در خصوص ارسال نسخه اصلاحیه آیین نامه ورود و صدور فلزات گرانبها به کلیه گمرکات اجرایی ابلاغ کرد که متن این نامه به شرح زیر است:

  نامه شماره ۹۸.۱۴۸۴۲۴ مورخ ۹۸/۵/۳ رییس کل محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به همراه نامه شماره ۶۰.۱۶۹۶۸۸ مورخ ۹۸/۶/۲۴ دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت منضم به نسخه اصلاحی آیین نامه ورود و صدور فلزات گرانبها (مصوب ۱۳۹۸/۴/۴ شورای پول و اعتبار) ارسال می گردد. بدیهی است مفاد آیین نامه اصلاحی موصوف جهت بهره برداری گمرکات تخصصی مجاز برای صادرات طلا و فلزات گرانبها بوده و برای سایر گمرکات جنبه اطلاعی خواهد داشت.

  معافیت سود بازرگانی ماشین‌آلات نمایشگاهی در جلسه این هفته کمیسیون اقتصاد با هدف تسهیل ورود کالاها و تکنولوژی خارجی به کشور به تصویب رسید.

  99

  اخبار اقتصادی_ پایگاه خبری اتاق بازرگانی سمنان

  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت در جلسه اول مهرماه کمیسیون اقتصادی به ریاست فرهاد دژپسند و با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت، نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهادکشاورزی اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات با موضوع تخفیف سود بازرگانی ماشین‌الات و کالاهای نمایشگاهی بررسی و به تصویب رسید.

  با این تصمیم آن دسته از ماشین‌آلات و سایر کالاها که به صورت موقت در داخل کشور در معرض نمایش در نمایشگاه‌های بین‌المللی و تخصصی قرار داده می‌شود، مشروط به عدم امکان ساخت داخل و با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت از سود بازرگانی هنگام ترخیص قطعی معاف خواهد بود.

  گفتنی است، مشارکت‌کنندگان در نمایشگاه‌های بین‌المللی به دلیل بالا بودن هزینه‌های شرکت در نمایشگاه و کاهش هزینه‌های جانبی تمایل به فروش کالاهای خود را دارند. بسیاری از این کالاها بدلیل بالا بودن وزن و حجم آن فاقد صرفه اقتصادی جهت مرجوع نمودن به کشور مبدا هستند.

  شاخص بورس روز جاری با رشد ۷۳۵ واحدی در پایان معاملات به ۳۱۲ هزار و ۲۰۷ واحد رسید.

  بورس

  اخبار اقتصادی_ اتاق بازرگانی سمنان

  آمار معاملات بورس نشان می‌دهد که همه شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدهای امروز با افزایش مواجه شدند.

  رشد شاخص ها

  بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با ۷۳۵ واحد رشد معادل ۰.۲۴ درصد به ۳۱۲ هزار و ۲۰۶  واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی - ارزشی» با ۱۹۷ واحد افزایش معادل ۰.۲۴ درصد به ۸۳ هزار و ۹۱۲ واحد، شاخص کل «هم وزن» با ۳۳۲ واحد رشد معادل ۰.۳۷ درصد به ۹۰ هزار و ۳۵۱ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با ۲۲۲ واحد افزایش، معادل ۰.۳۷ درصد به ۶۰ هزار و ۴۸۰ واحد، شاخص آزاد شناور با ۷۲۴ واحد رشد، معادل ۰.۲۰ درصد به ۳۵۹ هزار و ۴۲۹ واحد، شاخص بازار اول با ۲۷۰ واحد افزایش معادل ۰.۱۲ درصد به ۲۲۶ هزار ۸۷۶ واحد و شاخص بازار دوم با ۲۶۷۷ واحد رشد معادل ۰.۴۲ درصد، به ۶۳۵ هزار و ۱۳ واحد رسید.

   نمادهای تاثیر گذار

  از سویی دیگر امروز ۷ نماد « وامید با ۲۳۹ واحد، شپنا با ۱۸۰ واحد، تاپیکو با ۱۲۰ واحد و جم با ۱۰۴ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

  نوسان شاخص صنایع

  این گزارش می افزاید، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه ای نیز با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «ذغالسنگ با ۵۰۷ واحد صعود معادل ۱۳.۵۵ درصد به ۱۰ هزار و ۶۵۲ واحد، اطلاعات و ارتباطات با ۱۶ واحد افزایش معادل ۴.۹۹ درصد به ۳۶۸ واحد، وسایل ارتباطی با ۳۱۸ واحد رشد معادل ۴.۷۸ درصد به ۹ هزار و ۲۴۷ واحد، سایر معادن ۲۳۳۵ واحد افزایش معادل ۴.۶۹ درصد به ۸۲ هزار و ۲۴۶ واحد، سایر مالی با ۱۵۰ واحد رشد، معادل ۴.۶۸ درصد به ۵ هزار و ۵۵۰ واحد، خودرو با ۱۰۲۶ واحد افزایش معادل ۴.۵۶ درصد به ۴۲ هزار و ۳۷۱ واحد، محصولات چوبی با (۱۲۶۶۹) واحد رشد معادل (۳.۴۶) درصد به ۳۵۲ هزار و ۹۹۱ واحد» رسید.

  بیشترین کاهش قیمت ها

  در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی بازار سهام مشخص می‌کند: قیمت سهام نمادهای «درازک، کطبس، غگل، قثابت، سقاین، غنوش و غاذر» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «فلوله، غشهد، سیلام، کپارس، غشاذر، حتوکا و شکربن» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

  به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس، در ۵۲۸ هزار نوبت معاملاتی، ۴ میلیارد و ۹۴۸ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۲۲ هزار و ۴۱۷ میلیارد تومان در بورس معامله شد.

  معاملات بورس در یک نگاه

  رییس کل بانک مرکزی در خصوص کنفرانس بین‌المللی بانکداری در کشور کویت گفت: کنفرانس خوبی بود و من به دعوت رئیس کل بانک مرکزی کویت که دو هفته پیش انجام شد در این جلسه شرکت کردم.

  به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر همتی در خصوص کنفرانس بین‌المللی بانکداری در کشور کویت گفت: کنفرانس خوبی بود و من به دعوت رئیس کل بانک مرکزی کویت که دو هفته پیش انجام شد در این جلسه شرکت کردم تا هم از نزدیک با مباحث سمینار آشنا شوم و هم فرصتی باشد که با برخی همکارانمان در سایر کشورها مذاکره و گفتگو کنیم.

  رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه روسای بانک مرکزی بسیاری از کشورهای حاشیه منطقه خلیج فارس همچنین مصر، اردن، موریس و مالزی در این کنفرانس حضور داشتند، افزود: در این کنفراس درباره چالش های آینده بانکداری بحث شد؛ خصوصا توسعه تکنولوژی که با سرعت در حال پیشرفت است و ما نیاز داریم خودمان را با سرعت تکنولوژی تطبیق دهیم و اگر ندهیم همان بلایی که سر موبایل های قدیمی تر در مواجه با تکنولوژی موبایل های هوشمند آمد برای بانکداری نیز اتفاق می افتد. همچنین موضوع بدهی های دولت ها و خانوارها که به صورت اوراق و سیستم بانکی است، عنوان شد.

  وی ادامه داد: بدهی های شرکتی در حال افزایش است و اگر افزایش ادامه پیدا کند در سال ۲۰۴۰ بدهی ها نسبت به تولید ناخالص جهان تقریبا ۵۰۰ درصد بیشتر می شود و بدهی شرکتی افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.

  رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در حاشیه کنفرانس با روسای بانک مرکزی، روابط خوب و دوستانه برقرار کردیم. علیرغم جو و فشاری که آمریکا ایجاد می کند خیلی از کشورها تمایل داشتند با ما همکاری کنند و ابراز دوستی شان را مطرح کردند. یکی دو کشور نیز بخاطر فشارهای آمریکا تمایل برای ارتباط نشان ندادند و برای ما قابل درک است.

  دکتر همتی افزود: دیدارها و مذاکرات خوبی با هم داشتیم و امیدواریم در آینده این مباحث را به جاهای خوبی برسانیم.

  وی با اشاره به اهمیت حضور رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس گفت: حضور رئیس کل بانک مرکزی ایران بسیار مهم و ضروری بود و توانستیم مواضعمان را با دوستانمان مطرح کنیم. همچنین اتفاقاتی که در کشورمان افتاده و مقاومتی که مردم بزرگ ایران انجام دادند و برنامه ریزی هایی که برای خنثی کردن حداکثر فشار دولت آمریکا شده را برایشان تشریح کنیم.

  دکتر همتی در پایان عنوان کرد: بسیاری از روسای کل بانک های مرکزی کشورهای منطقه تاکید داشتند که که آمریکا سلاح تحریمش کند شده است و خیلی خوشحال بودند که شرایط خوبی در ایران حاکم شده و ثبات در اقتصاد ایران برقرار است و تحریم های آمریکا دیگر نمی تواند اثربخش باشد.

  وی همچنین گفت: با روسای چند کشور مذاکره داشتیم و با بقیه کشورها را نیز در حاشیه کنفرانس صحبت کردیم.

  طبق آخرین اطلاعات منتشر شده از سوی بورس اوراق بهادار تهران، ۷ بانک در لیست ۵۰ شرکت فعال تر بورس تهران برای دوره سه ماهه دوم سال ۹۸ قرار دارد.

  ۹۹

  اخبار اقتصادی _ پایگاه خبری اتاق بازرگانی سمنان

  به گزارش ایبِنا، در لیست منتشر شده بورس اوراق بهادار تهران، ۷ بانک «ملت، تجارت، پاسارگاد، صادرات، پارسیان، اقتصاد نوین و انصار» در فهرست ۵۰ شرکت فعال تر تالار شیشه ای درج شده اند.

  بر اساس این گزارش، فهرست ۵۰ شرکت فعال تر بورس تهران در حالی برای سه ماهه دوم سال جاری به ‌روز شد که از این لیست ۴ شرکت خارج و ۴ شرکت جدید اضافه شدند. همچنین در دوره جاری نمادهای «ستران، های وب، شفن و خودرو» از ۵۰ شرکت فعال تر بورس تهران خارج  و نمادهای «نوری، افق، تیپیکو و  جم پیلن» به این فهرست اضافه شدند.

  ۵ شرکت فعال تر

  این در حالی است که «فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران، گل گهر و پالایش نفت اصفهان» پنج شرکت فعال تر بورس اوراق بهادار در تابستان سال ۹۸ بودند.

  رتبه ۱۱ بانک ملت

  همچنین «پتروشیمی پارس، گروه مپنا، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، مخابرات ایران، چادرملو، بانک ملت، پالایش نفت تهران، گسترش نفت و گاز پارسیان، شرکت ارتباطات سیار ایران و پالایش نفت بندرعباس» در رتبه های ششم تا پانزدهم جدول فعال ترین شرکت های بورسی در سه ماهه دوم سال ۹۸ قرار دارند.

  ۳ بانک در بین رتبه های ۱۶ تا ۳۰

  از سویی دیگر رتبه های ۱۶ تا ۳۰ نیز برای شرکت های «بانک تجارت، سایپا، پتروشیمی جم، سرمایه گذاری غدیر، پتروشیمی نوری، توسعه معادن و فلزات، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید، سرمایه گذاری صدر تامین، فولاد خوزستان، بانک پاسارگاد، پتروشیمی مبین، پتروشیمی پردیس، بانک صادرات ایران، پلی پروپیلن -جم پیلن و پتروشیمی خارک» به ثبت رسیده است.

  ۳ بانک در بین رتبه های ۳۱ تا ۵۰

   افزون بر این، شرکت های «کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، پالایش نفت تبریز، فولاد خراسان، خدمات انفورماتیک، گروه پتروشیمی س. ایرانیان، سرمایه گذاری دارویی تامین، سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران، بانک پارسیان، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، نفت سپاهان، پتروشیمی فجر، پارس خودرو، پتروشیمی شازند، بانک اقتصاد نوین، فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش، بانک انصار، فولاد کاوه جنوب کیش، سیمان فارس و خوزستان و لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی» در رتبه های ۳۱ تا ۵۰ را به خود اختصاص داده اند.

  معیارهای نقدشوندگی

  با توجه به تجربیات بورس های اوراق بهادار در سطح بین الملل، شناسایی شرکت های ممتاز یا دارای موقعیت برتر اغلب بر پایه معیارهای نقدشوندگی سهام، میزان تاثیر گذاری شرکت بر بازار و برتری نسبت های مالی انجام می شود.

  بر این اساس شناسایی شرکت های فعال تر در بورس اوراق بهادار تهران بر پایه ترکیبی از قدرت نقدشوندگی سهام و میزان دادوستد سهام در تالار معاملات (تعداد و ارزش سهام دادوستد شده)، تناوب دادوستد سهام در تالار معاملات (تعداد روزهای دادوستد شده و دفعات دادوستد شده) و معیار تاثیرگذاری شرکت بر بازار (میانگین تعداد سهام منتشر شده و میانگین ارزش جاری سهام شرکت در دوره بررسی) می باشد. لازم به ذکر است ۵۰ نماد فعال تر بورس براساس دوره سه ماهه محاسبه شده و هر سه ماه یکبار به صورت انباشته به روز می‌شود.

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  فرم تماس

  ورودی نامعتبر است

  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  تماس با ما

  سمنان - میدان امام حسین ( ع ) - بلوار 15 خرداد 

  ساختمان اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان 

  کدپستی : 3518994970

  تلفن :6 الی 33464002-023
                  023-31651000

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.