- پنجشنبه 9 بهمن 1399

  بهره‌برداری از پارک تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات در البرز

   

  مدیر طرح علم و فناوری ICT گفت: مناطق ویژه علم و فناوری با هدف ارتقای زیست‌بوم فناوری در یک محیط جغرافیایی پیوسته ایجاد می‌شوند.
  علی شیخ حسنی افزود: در کشورهای توسعه یافته، شکل گیری مناطق ویژه علم و فناروی در بسیاری از مواقع به صورت طبیعی صورت گرفته و نقش دولت‌ها در کمک به ارتقای آنها در هم‌افزایی با سایر نهادهای اقتصادی و اجتماعی تعریف شده است.

  وی اضافه کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جزو معدود وزارتخانه‌هایی است که مجموعه‌ای از نهادهای اکوسیستمی در حوزه تخصصی ICT را در بر دارد.
  شیخ حسنی گفت: منطقه ویژه فرودگاهی پیام به عنوان شهرک صنعتی ICT برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی دانش‌بنیان، سایت امام سجاد (ع) واقع در اتوبان کرج به عنوان پارک فناوری‌هایICT، پژوهشگاه‌های ICT  و فضایی به عنوان نهادهای علمی و پژوهشی، سایت بومهن به عنوان مجرای ارتباطات اینترنتی کشور و تله‌هاوس ارتباطات منطقه‌ای، پست بانک به عنوان بانک تخصصی حمایت از شرکت‌های فعال در زمینه ICT و دانشکده پست و مخابرات به عنوان با سابقه‌ترین نهاد آموزشی تخصصی در حوزه ارتباطات در ایران با سابقه ۸۰ ساله مورد هدف هستند.
  شیخ حسنی اظهار کرد: پارک علم و فناوری به عنوان یکی از نهادهای اجتماعی موثر درامر توسعه فناوری و به تبع آن، توسعه اقتصاد دانش پایه واشتغال‌زایی تخصصی مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان واقع شده است. 
  وی افزود: پارک های فناوری‌ نوین اطلاعات و ارتباطات با تکیه بر ظرفیت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محیط‌ مناسبی برای استقرار و حضور حرفه‌ای شرکت‌های فناوری نوپا، کوچک و متوسط، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع، موسسات پژوهشی و شرکت‌های انشعابی و زایشی و دانش‌بنیان اعضای هیات علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
  وی اضافه کرد: در تعامل سازنده با یکدیگر و با پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات) و دانشگاه‌ها به فعالیت‌های فناوری اشتغال دارند.
  وی گفت: هدف نهایی این پارک، ایجاد واحدهای فناوری و تسهیل فرآیند جذب، ارتقا و انتشار آن است به نحوی که تمام و یا بخش‌های عمده‌ای از فعالیت‌های منتهی به محصولات فناوری و بحث‌های تجاری‌سازی در این پارک به صورت حرفه‌ای قابل انجام باشد.
  وی بیان کرد: تسهیل امکان دستیابی به فناوری از طریق ایجاد زیرساخت های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و خدماتی، توسعه ارتباطات نهادی و شبکه‌سازی، بهره‌گیری از مزیت‌های همجواری نقش‌آفرینان کلیدی، توسعه نهادهای تحقیق و توسعه و دانشگاه‌های تراز جهانی یکی از مهمترین اهداف شکل‌گیری این پارک علمی است.
  وی گفت: افزایش ظرفیت جذب فناوری از طریق افزایش سطح مهارت‌های تخصصی، کمک به توسعه تعاملات بین‌المللی شرکت‌های فناوری و سایر نقش‌آفرینان کلیدی با صاحبان دانش و فناوری و جلب سرمایه‌گذاری خارجی شرکت‌های بزرگ بین‌المللی و تسهیل انتشار دانش و فناوری از طریق تسهیل جابه‌جایی چندسویه و گردشی دانش، فناوری و نیروی انسانی متبحر بین شرکت‌ها، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها، توسعه تجارت بین‌المللی و جلب سرمایه‌گذاری خارجی شرکت‌های بزرگ بین‌المللی از دیگر اهداف مهم این پارک است. نخستین گروه پذیرش شده برای استقرار در این پارک علمی انتخاب شده‌اند و قرار است با استقرار در پارک فاوا حمایت جدی از آنها صورت گیرد.
  وی گفت: مجوز احداث پارک از وزارت علوم اخذ شده است و اکنون زیرساخت‌های اولیه راه‌اندازی این پارک آماده شده و ظرفیتی بالغ بر ۲۴۰ متر به شرکت‌های متقاضی استقرار در این پارک اختصاص یافته است.
  به گفته وی، ‌اکنون استقرار ۱۰ درصد کل ظرفیت پذیرش شرکت‌های فناوری در این پارک انجام شده و تا بیش از یک سال آینده بالغ بر ۲۰۰ شرکت حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در این پارک فناوری مستقر و مورد حمایت دولت قرار می‌گیرند.

  اطلاعیه ها و رویدادها

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  اتاق بازرگانی سمنان

  آپارات

  نشریات اتاق

  فراخــوان

  مقالات

  آمار بازدید سایت

  امروز375
  دیروز1149
  این هفته3708
  این ماه35440
  کل1455914

  فرم تماس

  ورودی نامعتبر است

  ورودی نامعتبر است

  کد امنیتی
  ورودی نامعتبر است

  تماس با ما

  سمنان - میدان امام حسین ( ع ) - بلوار 15 خرداد 

  ساختمان اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی سمنان 

  کدپستی : 3518994970

  تلفن :6 الی 33464002-023
                  023-31651000

  نمابر : 33464500-023

  info[at]seccima.ir

  کليه حقوق اين سايت برای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان محفوظ می باشد.