نشست اعضای هیات نمایندگان اتاق سمنان با هیئت رئیسه اتاق ایران  در محل اتاق ایران برگزار شد .

در ابتدای این نشست فرج الله معماری ، رئیس اتاق بازرگانی سمنان به معرفی اعضای هیئت نمایندگان اتاق سمنان پرداخت و با اشاره به شرایط سخت اقتصادی روزکشور اظهار امیدواری کرد که با تشکیل مستمر چنین نشستهایی مشکلات و موانع فعالان اقتصادی و اعضای اتاقهای سراسر کشور مورد بررسی دقیق تر قرار گیرد و در جهت رفع این چالشهاقدم مثبتی برداشته شود .  

در ادامه اعضای هیئت نمایندگان ، دیدگاه‌ها، انتظارات و پیشنهادهای خود را مطرح نمودند .

در این سخنان مباحث کارشناسی دقیقی مطرح شد  .

  

مطالبات بخش خصوصی از دولت ،

وظایف فعالان اقتصادی در شرایط جنگ اقتصادی ،

ساماندهی و اصلاح ساختار تشکل‌ها

پایش پروانه بهره‌برداری واحدهای صنعتی

 توجه به قانون انتشار آزاد اطلاعات

بررسی زیرساخت‌هایی حوزه تولید و مشکلات واحدهای صنعتی

هوشمندسازی و رصد آنلاین اتاق‌ها و تشکل‌ها و ارزیابی عملکرد اتاق‌ها،

توجه به سیاست‌های ارزی دولت و مشکلات حوزه صادرات،

تفکیک تعهد ارزی SME ها و بنگاهای بزرگ،

قانون‌مداری،

رتبه‌بندی تشکل‌ها،

استفاده از ظرفیت اتاق‌ها،

توجه به توسعه منطقه‌ای و تقسیم‌کار ملی و پیگیری ارزیابی سیاست های ارزی کشور،

 تصمیمات و بخشنامه های غیر کارشناسی و خلق الساعه ،

ارتباطات بین المللی در جهت مراودات اقتصادی  ،

مشکلات زیر ساختی نیروی کار حرفه ای ،

 نبود زیر ساختهای مناسب جهت تولید  

از مسائلی بود که اعضای هیات نمایندگان اتاق سمنان به آن تأکید کردند.

در ادامه فرج الله معماری رئیس اتاق سمنان از آمادگی اتاق سمنان در جهت همفکری و همکاری با اتاق ایران سخن گقت .

وی در ادامه از نقش آفرینی استانها و مناطق در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری سخن گفت و تاکید کرد که امروز باید از ظرفیتهای استانی و منطقه ای در بهره گیری از ظرفیت کار ملی و تلاش برای حل مسائل و مشکلات فراروی فضای کسب و کار در استانها استفاده نمود .

معماری گفت : اتاق سمنان این آمادگی را دارد تا در این جهت همکاری های لازم را با اتاق ایران داشته باشد .

رئیس اتاق سمنان با اشاره به ترکیب متنوع و کارآمد هیئت نمایندگان سمنان ، این استان را محل مناسبی برای سرمایه گذاری دانست و از امنیت بالای این استان و تعامل خوب بخش خصوصی و دستگاههای اجرایی سخن گفت .

در ادامه این نشست رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، گفت: هیات رئیسه اتاق ایران با چهارچوب فکری و نظری مستحکم، دو محور در برنامه خود انتخاب کرده و ضمن اعتقاد به اینکه اتاق ایران باید صدای بخش خصوصی باشد، شفافیت را به عنوان یکی از برنامه‌های مهم دوره دهم مدنظر قرار داده است.

حسین سلاح‌ورزی در نشست هیات رئیسه اتاق ایران با اعضای هیات نمایندگان اتاق سمنان، افزود: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نه سیاسی است نه اپوزسیون هیچ‌کدام از دولت‌های منتخب و ما این نکته را در دو بیانیه رسمی خود اعلام کرده‌ایم. اتاق ماهیت مطالبه‌گری همراه با ارائه راه‌حل دارد.

 او درباره ساماندهی و اصلاح ساختار تشکل‌ها، تصریح کرد: ما در تلاش هستیم تا مسیر بهبود شرایط در حوزه تشکلی را با جدیت طی کنیم؛ در این راستا یکی از برنامه‌های ما در این دوره ساماندهی و رتبه‌بندی تشکل‌هاست. در این بین اگر زمینه ادغام هم وجود داشته باشد، برای مقابله با موازی‌کاری بین تشکل‌ها، انجام خواهد شد.

رئیس اتاق ایران بار دیگر به مسئله شفافیت و استانداردهای حسابرسی تأکید کرد و اتاق سمنان را از استانهایی برشمرد که دارای نمره بالایی در این موضوع بوده است .

او در ادامه به اهمیت و جایگاه تولید رقابت‌پذیر اشاره کرد و تا کید نمود که باید الزامات آن فراهم شود.

سلاح ورزی همچنین گفت :  که در حوزه تربیت نیروی کار ماهر، طرح کارورزی‌ای را تهیه‌کرده و به دولت تقدیم کرده‌ایم و امیدواریم با همکاری دولت این مسیر برای بنگاه‌های اقتصادی هموار شود.

رئیس اتاق ایران در ادامه به مسئله تعهدات ارزی اشاره کرد و گفت : صادرکنندگان ایرانی علاوه بر تحریم‌ها تحت تأثیر سیاست‌های بانک مرکزی با مشکلاتی مواجه شده‌اند و این امر موجب شده صادرکننده ایرانی قدرت رقابت‌پذیری خود را از دست بدهد. ما درباره تبعات پیمان‌سپاری ارزی گفته‌ایم که تبعاتی برای اقتصاد خواهد داشت و بازهم تلاش می‌کنیم این نکات را به گوش دولت برسانیم. همچنین تمام سعی ما بر این است که دولت را در مسیر گام‌هایی که برای برداشته شدن تحریم‌ها برمی‌دارد یاری کنیم. اگر تحریم‌ها برداشته شود، مشکلی در مسیر صادرات و تولید رقابت‌پذیر و منابع ارزی نخواهیم داشت.

سلاح‌ورزی درباره برنامه‌های اتاق دهم تصریح کرد: یکی از اقداماتی که قرار است به‌صورت مداوم انجام دهیم، دیدار با هیات نمایندگان اتاق‌های سراسر کشور است چون به دنبال توسعه منطقه‌ای هستیم و مذاکرات خود را با دولت و سازمان برنامه برای پیشبرد این هدف آغاز کرده‍ ایم.

این دیدار هم اولین دور از این برنامه ها است که با توجه به نقش ممتاز و بی حاشیه اتاق سمنان و همچنین هماهنگی زبانزد هیئت نمایندگان این استان می تواند نوید بخش  جلسات خوب بعدی باشد .

رئیس اتاق ایران از ضرورت تقسیم‌کار ملی صحبت کرد و گفت: اتاق باید جایگاه خود را در تقسیم‌کار ملی پیدا کند. در این مسیر حتماً باید چارچوبی داشته باشیم که درنهایت به تقویت بخش خصوصی بینجامد.

در پایان عکس یادگاری اعضای هیئت رئیسه اتاق ایران و اعضای هیئت نمایندگان اتاق سمنان حسن ختام این جلسه بود .